Serendipity

Serendipity: tekil faydası bulunmayan olayların bir araya gelerek  iyi veya harika bir sonuç ortaya çıkarması

Yaşımdan gün aldıkça, tesadüf diye bir şeyin var olmadığına; tesadüf dediğimiz şeylerin çeşitli nedenler silsilesi sonucu, olması gerektiği anda karşımıza çıkan kişiler ya da olaylar olduğuna inandım. Buna kimimiz kader, kısmet, şans deriz ve dünya üstünde bu olguyu barındırmayan inanç ya da toplum var mıdır, bilemiyorum.

“Serendipity” sözcüğü de benim hayatıma böylece girdi aslında. Bir gün bir arkadaşım 2001 yapımı romantik komedi Serendipty’ i izlememi tavsiye etti.(Dipnot yılbaşı filmi J) O güne kadar duymadığım kelime kulağa çok hoş geldiği gibi anlamıyla da kalbime işledi. Filmin adı Türkçe’ye “Tesadüf” olarak çevrilmiş ama bence yeterli değil,neyse ki konumuz bu değil J

Malumunuz mozaik bardak altlıkları yapıyorum. İlk olarak kendi evime yaparak başladım. Çayı çok seven, kupada içen

biri olarak örneğin benim evimin olmazsa olmazıdır bardak altlıklarım. Kahve denilince ise ilk aklıma gelenlerde başı çeken, can arkadaşım Özlem bir gün benden benim şahsen tanımadığım arkadaşları için mozaik altlık yapmamı istedi. Sevdiğiniz arkadaşınız arada olunca ve kişiye özel bir şey ortaya çıkarmak söz konusuysa iş biraz zorlaşıyor. Mozaiği yapacağım kişilerle ilgili elimde sadece isimleri ve küçük bir kız çocuk sahibi evli bir çift oldukları bilgisi vardı. Dişliler dönmeye başlamalıydı…

 

Düşünmekle geçen süreyi hızlandırıp sona geliyorum: Önümde iki parça kağıt vardı, yanyana duruyorlardı ve kağıtların her birine eşlerden birinin adını yazmıştım. O an çok şey geçmeye başladı peşpeşe aklımdan. Bir yerlere yazılmış olan adlar, ayrı ayrı duruyorken bir sebeple yanyana gelmek, eş olmak ve yeni hayatlar oluşmasına sebep olmak… Böylece ortaya o mozaik çıktı: “Bazı parçalar bir araya gelmek içindir”

‘Serendipity’. Artık gerçekleştiğinde ne olduğunu biliyorum. Hangi konuda olursa olsun serendipity’nin sonunda mutluluk var. Ve ben mutlu sonlara inanmaya bayılıyorum. Mozaik olduğu sürece hayatımdan serendipityler eksik olmayacak biliyorum.

Serendipityniz bol olsun efendim

 

Serendipity: A combination of events which are not individually beneficial, but occurring together to produce a good or wonderful outcome (https://en.wiktionary.org/wiki/serendipity)

 After I started to get older, I realised that there is nothing as coincidence. I believe that  the things we call coincidence are the people or situations that we face at the end of some reasons that occure right on time. Some of us call it faith, destiny, luck and I don’t know if there is any religion or society on earth without this concept.

The word “serendipty” came into my life like this. One day a friend of mine recommended me to watch the comedy-romance movie made in 2001 called Serendipty (P.S. a warm, Christmas movie J) I idn’t hear the word until that day and it sounded very smooth and after searching the meaning it melted my heart.

I make mosaic coasters as you know. I started making mosaics by coasters for my home first. As a tea person, drinking from mug a coaster is one the most important goods of the house. And when we talk about coffee, my dear friend  Özlem is the first name comes to my mind. She asked me to make mosaic cosaters for her friends who I never met.  If it’s a lovely friend and you need to do something special for just someone it gets difficult. And the only thing I know about these people I was going to make mosaic was their name and  they were married and had a little daughter. I needed to start thinking…

I’m jumping the time with thinking and getting forward to the end: There were two pieces of paper in front of me, they were together and names of the couple were written on each paper. Suddenly while I was staring on the papers lots of things started to pass through my mind. Names written somewhere, being an individual and somehow coming together with another person, being a couple and by this cousing new lifes come out… In the end that mosaic came out : “Some peaces are meant to come together”

‘Serendipity’ Now I know it’s name when it happens. There is happinnes at the end of serendipity all the time, no matter about what. And I love believeing in happy endings. I know that if there is mosaic in my life serendities will always happen.

May serendipities be with you

Bir Cevap Yazın

KAPAT