Floransa ve Fleur-de-Lys

Dan Brown’ın “Cehennem” romanını okuyup da Floransa’yı görmeyi hayal etmeyen var mıdır acaba? Bende kendimi bildim bileli var olan İtalya sevdası Cehennem romanıyla birlikte Roma ve Floransa’da ağırlaştı.

Floransa Bir dönem İtalya krallığına başkent yapmış bir şehir. Rönesansın doğum yeri olarak bir çok kaynakta adı geçer. Leonardo da Vinci ve Michelangelo bu şehirde yetişmiştir. Dante’nin halen koruma altında olan evi ve şehre bıraktığı bir çok izi vardır. Duomo katedrali, Signoria Meydanı ( Piazza de la Signoria), Vecchio Sarayı, Uffizi Galerisi ve önündeki Davut heykeli replikası, Piti sarayı, Boboli Bahçeleri’nin hepsinin birden Floransa’da olması dünyanın geri kalanı için haksızlık değil de nedir? Ben de 2016 Ocak ayında gitme fırsatı buldum uzaktan hayranı olduğum Floransa’ya. (İtalya için ayrı bir yazı hazırlayacağım sanırım ne anlatmaya doyarım ne de hakkında bir şeyler okumaktan sıkılırım. :))

Floransa’ya gittiğimiz gün, sabah Duomo Meydanına vardığımızda çok şaşırarak şöyle bir manzarayla karşılaştık:

Sağa sola ne kadar sorduysak da bir türlü ne olduğunu anlayamadığımız bir geçit töreni oluyordu şansımıza. Tabi ki turistliğin şanındandır deyip takıldık peşlerine. Ekibin görmüş olduğunuz kısmı ellerindeki bayrakları havaya atıyor sonra da şu şekilde yakalıyorlardı:

 

 

 

 

 

 

 

Ama konumuz biraz da Fleur de lis 🙂 Yani bayraklarda gördüğünüz Floransa şehrinin sembolü ve bayrak arması.

Fransızca’da zambak anlamına gelen Fleur de lis, günümüzde dekoratif, estetik asalet, kraliyeti (royalty) simgeleyen bir sembol olarak bir çok alanda kullanılıyor. Ama bundan fazlası var.

Örneğin ismi zambak çiçeğini yani “Lilly”yi çağrıştıran bazı şehirlerin de sembolü Fleur de lis’tir.

Lelystad /  Hollanda
Liljendal /    Finlandiya

 

 

 

 

 

Mauritius’ta köleler  kaçmaya teşebbüs ettiklerinde veya hırsızlı yaptıklarında fleur-de-lis ile damgalanırlarmış. İlk kullanım yeri bilinmemekle birlikte Fleur de lis’e Nepal’de taş oymalarında da rastlanmış.

Yıllarca Fransa hanedan arması olarak kabul edilmiş olan çiçeğin 3 yaprağının toplumun 3 bölümünü gösterdiği  öne sürülüyor: çalışanlar, savaşanlar, inananlar(iman edenler) (Fransız tarihçi Georges Duby ) Günümüzde dahi sembol olarak kullanıldığı çokça alanda Fransa izleri bulunmakta.

Genellikle mavi zemin üzerine gümüş renk işlenen fleur de lis Kanada Quebec eyaletinin alternatif  bayrağında beyaz zemin üzerine mavidir. Yaptığım mozaik bardak altlığında da bayraktan bağımsız olarak aynı renkleri kullandım.

Alternatif Quebec Bayrağı

 

Dünya tarihinde bu kadar iz bırakmış bu güzel çiçek, benim mozaik tarihimde de yerini aldı. Desen olarak bardak altlığında çok estetik duracağını düşünmüştüm ve renkler kesin bir şekilde mavi-beyaz canlanmıştı gözümde. Asla aklımdan çıkmayan, tekrar görebilmeyi çok istediğim şehir Floransa’yı görüşümün üstünden yaklaşık 2 yıl geçmiş. Bu bardak altığı sayesinde güzel anıları tekrar hatırlamış oldum.

(Kaynak: Wikipedia)

Bir Cevap Yazın

KAPAT