Dünyayı Güzellik Kurtaracak

“Dünyayı güzellik kurtaracak
Bir insanı sevmekle başlayacak her şey”

Sevgililer günü kutlamıyor olsam da, kendimi bildim bileli değersiz bir oyuna alet edildiğini düşünsem de, en azından bu yazıyı yazmama sebep olduğuna göre Valentine’e bir selam verelim.

En bilinen haliyle Romalı imparator, genç erkeklerin savaşlarda daha kudretli olmaları için evlilikleri yasaklamıştır, ancak Aziz Valentine gizlice genç çiftleri evlendirir. İmparator bu durumu öğrenince de Aziz Valentine idam edilir. Antik Yunan versiyonunda ise Ocak sonu ile Şubat başını kapsayan haftalar Hera ile Zeusun evliliklerine ithafen Gamelyon Ayı olarak kutlanıyormuş.

İhtiyaç, duygu, dürtü… Türü ne olursa olsun adını “sevgi” koyduğumuz, önemi çok çok fazla olan bu ‘şey’ ile ilgili söylemek istediğim bir kaç şey var sanırım.

 

 

 

 

Birey olarak sevgili bir çok şeyim var benim: oğlum, eşim, annem, babam, kardeşim, mozaiğim, kitaplarım, hatıralarım…. Gelişim psikolojisine göre de bireyin fizyolojik ihtiyaçları ve güvenlik ihtiyacı doyurulduğunda sevgi ve kabul görme ihtiyacına gelir sıra. Ve bu ihtiyacın bastırılması veya geçiştirilmesi mümkün değildir. Olması gerektiği kadar doyurulmadığında ise mutsuz veya sorunlu bir yetişkin karışmış olur topluma. Yani kişi ne kadar sevilirse o kadar mutlu olur. Sadece gördüğümüz değil verdiğimiz sevgi de etkiler bizi. Sevdiğin şehirde yaşamak, sevdiklerinle bir arada olmak, sevdiğin işi yapmak… Bunların eksikliğinde ne kadar mutsuz ve huzursuz oluruz değil mi?

 

 

 

 

Canlı veya cansız yeryüzündeki hiçbir varlık için sadece onu sevdiğinizi söylemeniz yetmez. Seviyorsanız emek ve zamanınızı da sevdiğiniz şey uğruna harcayabilmelisiniz. Son 1,5 yıldır benim yapmayı en çok sevdiğim şey oldu mozaik. Daha gitmem gereken çok yol var o yüzden elimden geldiğince yolda kalmaya çalışıyorum. İçimden gelen, elimin yettiği her şeyi dökmek istiyorum camlara.

Elimde Mixed media mozaik türünde bir şeyler yapmak için aldığım, henüz nerede kullanacağımı bilmediğim birbirinden farklı kalp desenli boncuklarım vardı. Bir gün avucumda tutarken bir ağaçtaki elmalar canlandı gözümde. Mozaik halini düşününce ise yeşil yaprakların arasındaki dallarında sevgi taşıyan bir ağaç belirdi. Bunun için ağaç formunda bir zemin kestirip işe koyuldum. Benim için ağaç, doğa demek, hayat demek, ürün demek. Oğlumun geleceği için hayal ettiğim temiz dünya demek. Ama farklı bir perspektiften bakınca  belki de yasak meyve, yeryüzünün ilk insanları ve ilk çift Ademle Havva’nın cennetten kovulmasına sebep olan doğanın en karşı konulmaz parçası…

Neticede yeşil tonlarında camların arasında, kalp desenli boncuklarla “Başka Türlü Ağaç” ım çıktı ortaya. Ben ağacımı da mozaiği de çok seviyorum. Sevilen her şey gibi emek ve zaman istiyor elbette ve ben bir şekilde bunları mozaik için harcamaktan çok mutluyum. Bir alıntı da başucu kitabım Küçük Prens’ten yapmazsam olmaz : “Gülünü senin için bu kadar önemli yapan, onun için harcadığın zamandır.”

Umarım bu yazıyı okuyan SEN de sevdiğin ama ertelediğin şey her ne ise hemen şu an harekete geçersin…

 

 

Alıntılar :

Zülfü Livaneli Ada şarkısı sözleri

Akıllı Tilkinin Masalı – Debi Gliori ( İş Bankası Kültür Yayınları)

Küçük Prens – Antoine de Saint Exupery

Bir Cevap Yazın

KAPAT